Garść przepisów na tłusty czwartek

Tłusty czwartek to wymarzony dzień dla miłośników pączków, którzy mogą objadać się nimi bez najmniejszych wyrzutów sumienia, przynajmniej raz w roku. W tym dniu przed dobrymi cukierniami i pączkarniami ustawiają się długie kolejki ludzi, którzy wydają nawet kilkadziesiąt złotych na słodkie wypieki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w domowym zaciszu spróbować wyczarować swoje propozycje na tłusty czwartek. Poniżej kilka pomysłów na to, co świetnie smakuje w tym dniu, oraz podpowiedź jak zrobić pączki i faworki.

Tradycyjne pączki

Tradycyjne pączki z różą lub powidłami śliwkowymi to najlepsza propozycja na ten dzień. Rzeczywiście trzeba przeznaczyć na ich przygotowanie sporo czasu, ale satysfakcja z tej misji jest bezcenna. Jeżeli zastanawiasz się jak zrobić pączki – poproś o sprawdzony przepis a następnie nastaw się na pracę ręczną. Ciasto drożdżowe lubi dotyk dłoni, im więcej włożysz wysiłku w wyrabianie, tym wyjdą smaczniejsze. Ponoć tajemnica smaku tkwi w smażeniu na smalcu, ale dobrej jakości świeży olej również dobrze się sprawdzi.  

 

Oponki

Oponki to kolejny pomysł na wypieki z okazji tłustego czwartku. Oponki są prostsze do przygotowania, nawet niedoświadczona pani domu poradzi sobie z ich przygotowaniem, ponieważ ciasto nie wymaga wyrabiania, a oponki rosną pod wpływem proszku do pieczenia. Oponki można przygotować bardzo spontanicznie, nie wymagają wcześniejszego kilkugodzinnego przygotowywania ciasta.

 

Churros

Dla osób zainteresowanych wprowadzeniem międzynarodowej nuty do kulinarnych obchodów tłustego czwartku, świetnym wyborem będą hiszpańskie churros. Przygotowuje się je z ciasta parzonego, smaży na głębokim tłuszczu, a następnie podaje z sosem z gęstej czekolady. Churros smakują wyśmienicie, będą zaskoczeniem dla podniebienia oczekującego tradycyjnych polskich wypieków na tłusty czwartek.

 

Chrust

Chrust to klasyka wypieków tłustoczwartkowych, a klasyki nie warto zmieniać. Warto pokusić się o przygotowanie tych prostych ciasteczek w domu, gdyż uświetnią one popołudniowe spotkania przy kawie. Nie tylko w tłusty czwartek, choć w tym dniu smakują najlepiej.

Komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.